Ana Sayfa | Ahşap Karkas Ev Kampanyamız | Bize Ulaşın | S.S.S. | Site Haritası

Üyesi Olduğumuz Kuruluşlar
Kurumsal
ASMAZ Ahşap Mühendisliği
ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar
ASMAZ Enerji İletişim İnşaat
İçerik

Ahşap Karkas Ev

ahşap karkas ev

Ahşap Karkas Yapı Sistemi dünyada kullanılan en gelişmiş, en teknolojik, en çevreci ve en sağlıklı hafif yapı sistemidir. Kuzey Amerikalılar ve Finlandiyalılar dünyada güvenlik ve konfor standardı en yüksek konutlara sahiptirler. Bunun nedeni ahşabın konut inşaatlarında sistem olarak tercih edilmesidir ve vatandaşlarının konfor ve güvenliğini artırmak isteyen birçok ülke de “AHŞAP KARKAS YAPI” sistemini seçmektedir.

ekolojik evBugün güvenlik, sağlık, enerji, verimlilik, çevreye duyarlık, deprem ve rüzgâr fırtınalarına karşı dayanma arayan mimarlar, tasarımcılar, inşaatçılar ve ev sahipleri için ahşap karkas yapı sistemi, en doğru seçimdir. Ahşap karkas yapı sağlam, sağlıklı, dayanıklı, yalıtımı ve yenilenmesi kolay olup artı değer sağlar. İki yüz yıllık ispat edilmiş performansı, çok sayıdaki araştırmaları ve yeni ürün geliştirmeleri ile mükemmel bir aşamaya ulaşmıştır. Ahşap ise yenilenebilir yegâne inşaat malzemesidir. Kuvvetli rüzgârlar, ağır kar yükleri, yüksek nem, aşırı sıcak ve soğuklar yapınızın dayanacağı etkenler ne olursa olsun, ahşap karkas yapı sistemi her problemin üstesinden gelecek teknik çözümlere sahiptir. Ahşap karkas konut değerlidir, cazibelidir.

Ahşap karkas yapı sağladığı sağlık, konfor, barınma, sıcaklık ve güvenlik yanında, ev sahibi olmak isteyenler ahşabın estetik değerini kabul ve takdir ederler. Ahşap karkas yapıların cazibesi ve albenisi çok fazladır. Ahşap karkasın yapımının kolay olmasının yanında çevre dostudur. Ahşap ürünlerinin imalatı az enerji gerektirir ve diğer malzemelere göre çevreyi daha az etkiler. Bileşenler dayanıklı, montajlı ve yalıtımı kolaydır. Milyonlarca kere uygulanmış hafif yapı inşaat teknolojisidir. Kuzey Amerika’da yılda yaklaşık bir milyon ahşap karkas ev yapılmaktadır.

ahşap karkas yapı sistemi ahşap karkas yapı sistemi

Depreme Dayanıklı Yapı Sistemi

deprem-evDepremlerin çoğu dünya kabuğunu meydana getiren levhaların birleştiği yerlerde meydana gelir. Levhalar devamlı hareket eder, gerilmelere ve şekil değişimlerine neden olur. Gerilme kabuğun mukavemetinden fazlaysa enerjiyi salıveren ve yeryüzünde sismik dalgalar meydana getiren ani bir kayma olur. Enerjinin bırakıldığı yere depremin merkezi denir ve yeryüzünde deprem merkezinin üzerindeki noktaya da merkez üssü denir. Çoğunlukla hasar depremin merkez üssünden yayılan sismik dalgalar sonucunda oluşur. Yerin hareketi kuvvetli ise binaları hareket ettirir. Deprem temelleri hareket ettirince atalet kuvveti binanın üst katlarını hakiki yerinde tutmaya çalışır. Yerin hareketi yavaş olursa bina kendini toplar ama genelde depremler hızla ivme kazanan yer kuvvetleri meydana getirir. Depremde oluşan kuvvetler binanın ağırlığına ve zeminin ne kadar hızlı ivme kazandığına bağlıdır. Binalar ağırsa atalet kuvvetleri yüksek olacağından ağır binalarda oluşan deprem kuvvetleri yüksektir. Aynı şekilde yüksek zemin ivmeleri yapılarda daha büyük gerilmelere neden olur. Depremler yer hareketinin ve binanın özelliğine göre yapıları değişik şekilde etkiler.

Tipik bir inşaat genellikle bina yönetmeliklerinde istenen asgari geleneksel şartlardan fazlasını sağlar. Duvar panelinin genellikle belirtilen asgari kalınlıktan fazla olması ve bir binada asgari duvar ihtiyacından fazla duvar olması buna örnek olarak gösterilir.

Mühendislik tasarımında yatay yük yolları oluşturulur ve yük yolunun her elemanı hesap edilmiş deprem yüklerine karşı tasarlanır. Çatılar ve döşemeler diyafram, bir kısım duvarlarda perde duvar olarak tasarlanır.

Perde duvar ve diyaframlar tasarlanırken aşağıda belirtilenlere dikkat edilir:

 

 • Yapısal ahşap panolar (OSB ve Plywood) hesap edilmiş kuvvetlere dayanabilecek kalınlıkta olmalı,
   
 • Panolardaki kesme kuvvetlerini çatı, döşeme ve duvarlara iletebilecek yeterlikte çivileme olmalı,
   
 • Diyafram ve perde duvar panolarının kenarlarında gerekliyse destek parçaları kullanmalı,
   
 • Diyafram ve perde duvarların çevresindeki karkas elemanları hesap edilmiş çekme ve basınca yeterli dayanırlıkta olmalı ve doğru eklenmelidir.
   

Ahşap karkas yapıların deprem sırasında iyi performans sergileyen doğal özellikleri vardır. Depremde güvenilir olmalarını temin etmek için yapım kurallarına uyulmalıdır.

Prefabrik Yapılar ve Ahşap Karkas Yapılar Arasındaki Farklılar İçin Tıklayınız.